Festival Soške postrvi
18. aprila, 2022PUŠJA VAS – VENZONE – srečanje narodnih parkov
27. maja, 2022Burgerji so veljali za tipično ameriško jed, danes pa so priljubljena glavna jed po vsem svetu. V svojih različnih izpeljankah so se vrinili tudi na jedilne liste gastronomske ponudbe naše doline. V sodelovanju z lokalnimi ponudniki hitro pripravljene hrane in zajtrkov od Bovca do izliva Soče bodo svoje mesto na krožnikih v krempljih burgerja ugledale ovčje pleskavice.
Z zelenjavo, omakami, kruhom so tako združeni skupaj že polni obrok.
Bistvo burgerja je sveže meso, saj tretjina maščobe v polpetu poskrbi za sočnost grižljaja. Pregreha bi bila, če ne bi “Sočne” okusili kot izvirnega ovčjega nadomestka klasični kombinaciji svinjine in govedine. Naj drežniška klasika v svetovljanski preobleki zmaguje!
Za vse, ki še ne veste ali ste pozabili: “Sočna” je blagovna znamka svežih in suhomesnatih izdelkov iz ovčjega in svinjskega mesa iz Drežnice. Ob tem si predstavljajte trope avtohtonih drežniških koz in bovških ovc, ki se pasejo po višinah, za njimi pa s cvetlicami na glavi vriska pastir. Pastir, ki je odličen mesar, poln idej o tem, kakšne dobrote lahko bogatijo naše praznične mize, zajtrke, veseljačenja s prijatelji…
V mesnopredelovalnem obratu, ki so ga člani Društva rejcev drobnice Zgornjega Posočja uredili s pomočjo programa REVITUM sledi tradicionalnim lokalnim receptom predelave ovčetine in svinjine.
Prihodnost raznovrstnih izdelkov, predvsem salam blagovne znamke “Sočna” čara s klasičnimi začimbami ter seveda z lokalnim visokokvalitetnim mesom.
Salama je prestižna butična delikatesa, ki je nastala kot želja mesojedih gurmanskih prednikov že v začetkih prejšnjega tisočletja. Vsaj tako pričajo ohranjene starorimske kuharske knjige, ki jo prve omenjajo.
Od takrat pa do danes se generacije strinjajo, da je osnova dobre salama dobra surovina. Torej meso, ali če naredimo še korak nazaj - kje se pase ovca, s čim je hranjena svinja. Zorenje pa je tista faza izdelave suhe mesnine, ki bo razločila zmagovalca od poraženca.
Naši severni sosedje so znani po klobasah, južni slavonski in vojvodinski kuleni so močno začinjeni s papriko, Štajerci in Dolenjci salame dimijo, Primorci se držimo bolj furlanskega načina, kjer jih sušimo na zraku. Italijanom so všeč mehke sveže salame, v Drežnici pa mesar Emil Skočir prisega na tradicionalne, bolj suhe ovčje in svinjske “šalame”.
Z globalizacijo sveta se informacije pretakajo tudi po odmaknjenem Posočju. Mesarji niso izjema, medsebojno jih pridno izmenjujejo in posledično se kvaliteta lokalnih in slovenskih mesnin dviga. Še vedno lahko rečemo, da je tovrstno delo pretežno moška domena, a so spretni pri dodajanju začimb kot so koriander, muškatni orešček…in drugi skrivnostni dodatki. A Emil trdi, da manj je več in vztraja pri tradicionalnih soli, popru, česnu in belemu vinu.
Zorenje v Drežnici poteka v komorah, kjer lahko zelo natančno določimo in nadziramo vlažnost in temperaturo. Gre za zapleten proces, kjer bakterije in soli opravijo nujno delo, da salama dobi tipično teksturo in se odvija sušenje izdelka. Po dveh, treh mesecih vsakodnevne nege Emil vedno znova dokaže, da je mojster svojega posla.
Ne manjka strokovnjakov za pokušino: ocenijo izgled salame, njen presek, vonj in seveda okus. Med dobrim je težko iskati, kaj je boljše. Potem nas zamika še suh svinjski hrbet, pa burgerje bi tudi lahko poskusili…
Običajno se po slovenski navadi osredotočimo na iskanje morebitnih napak. Kmalu pa je vsem očitno, da dobre salame, pleskavice ne more narediti vsakdo. V Drežnici jih znajo!